Nut Breeding Exploratory Revenue Model: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(Created page with "*Harvest 4M nuts. 1 acre at 500lb per acre = 100k seeds per acre. 500x 40 acres - just for sale at $1000/acre if $2/lb- $40k revenue . *Learning workshop - $300 for the weeken...") |
No edit summary |
||
(One intermediate revision by the same user not shown) | |||
Line 1: | Line 1: | ||
Nut breeding is an experimental process at present, and it requires a stable bootstrapping revenue model to scale. Nursery economics - can do well when no records are kept, because generic seed is used. | |||
*Harvest 4M nuts. 1 acre at 500lb per acre = 100k seeds per acre. 500x 40 acres - just for sale at $1000/acre if $2/lb- $40k revenue . | *Harvest 4M nuts. 1 acre at 500lb per acre = 100k seeds per acre. 500x 40 acres - just for sale at $1000/acre if $2/lb- $40k revenue . | ||
*Learning workshop - $300 for the weekend | *Learning workshop - $300 for the weekend | ||
Line 5: | Line 7: | ||
*'U-Pick Revenue Model' - 4th day harvest fest is a thing in itself. Get 100 people signed up. You can plant or eat your nuts. Buy it per pound in husk at $2/lb. | *'U-Pick Revenue Model' - 4th day harvest fest is a thing in itself. Get 100 people signed up. You can plant or eat your nuts. Buy it per pound in husk at $2/lb. | ||
*Ie, get your harvest and other labor. | *Ie, get your harvest and other labor. | ||
[[Category:Business Models]] |
Latest revision as of 20:21, 11 November 2018
Nut breeding is an experimental process at present, and it requires a stable bootstrapping revenue model to scale. Nursery economics - can do well when no records are kept, because generic seed is used.
- Harvest 4M nuts. 1 acre at 500lb per acre = 100k seeds per acre. 500x 40 acres - just for sale at $1000/acre if $2/lb- $40k revenue .
- Learning workshop - $300 for the weekend
- Participant gets 50 lb seed at $10/lb, or $500.
- 'Permaculture Workshop Model' - 20 participants, $10k revenue. 3 Day Nut Breeding Immersion Workshop. 1 day seed prep, 2 day seeding, 3 day planting, 4 day harvest.
- 'U-Pick Revenue Model' - 4th day harvest fest is a thing in itself. Get 100 people signed up. You can plant or eat your nuts. Buy it per pound in husk at $2/lb.
- Ie, get your harvest and other labor.