Replicable CSA: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 11: | Line 11: | ||
#Take eggs, at an average of .7 egg per day - 250 eggs per year, or 20 dozen at $3/dozen - that is $60 per person. | #Take eggs, at an average of .7 egg per day - 250 eggs per year, or 20 dozen at $3/dozen - that is $60 per person. | ||
#Take yogurt, at $3/quart. Us per capita is 25 half pints -[ http://www.statista.com/topics/1739/yogurt/]. Only about $20/yr. | #Take yogurt, at $3/quart. Us per capita is 25 half pints -[ http://www.statista.com/topics/1739/yogurt/]. Only about $20/yr. | ||
#Lettuce - 1/2 lb per week average - so say 30 heads per year - at $2/lb - $60. | |||
Without the yogurt, that is a total of $550 per year. 50 cilustomers like this would support a farmer scientist. |
Revision as of 00:32, 4 February 2016
Methodology
Using the Toothbrush Principle for food, the average American eats a significant amount of food that can be produced via a small CSA operation by the new age farmer scuentist.
Gro eries are a $1T market in the USA alone.
Take the key crop that have large value, and find out average per person consumption. Start with those that have the highest value, and prioritize by ease of production. Taking this approach, the list may look like this:
- chicken - 26 chickens per year average. Take a chicken of 5 lb at $2/lb, and you have $260 per person.
- Bread - average of one lb per person per week. Assume 1 lb at $3/loaf, that is 56*3=$168.
- Take eggs, at an average of .7 egg per day - 250 eggs per year, or 20 dozen at $3/dozen - that is $60 per person.
- Take yogurt, at $3/quart. Us per capita is 25 half pints -[ http://www.statista.com/topics/1739/yogurt/]. Only about $20/yr.
- Lettuce - 1/2 lb per week average - so say 30 heads per year - at $2/lb - $60.
Without the yogurt, that is a total of $550 per year. 50 cilustomers like this would support a farmer scientist.