Cost of PV Electricity: Difference between revisions

From Open Source Ecology
Jump to navigation Jump to search
(Created page with "Currently one can buy PV at 30cents per watt. Take a 1kW panel at $300. It will produce for 20 years - so 6 hours *365 days * 1kW *20 = 44 MW hours over its lifetime. 44,000...")
 
No edit summary
 
Line 3: Line 3:
It will produce for 20 years - so 6 hours *365 days * 1kW *20 = 44 MW hours over its lifetime.
It will produce for 20 years - so 6 hours *365 days * 1kW *20 = 44 MW hours over its lifetime.


44,000 kw/ 30,000 cents = 1.5 cents per watt.
44,000 kw/ 30,000 cents = 1.5 cents per kilowatt.

Latest revision as of 00:13, 12 October 2017

Currently one can buy PV at 30cents per watt. Take a 1kW panel at $300.

It will produce for 20 years - so 6 hours *365 days * 1kW *20 = 44 MW hours over its lifetime.

44,000 kw/ 30,000 cents = 1.5 cents per kilowatt.