Cost of PV Electricity: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
(Created page with "Currently one can buy PV at 30cents per watt. Take a 1kW panel at $300. It will produce for 20 years - so 6 hours *365 days * 1kW *20 = 44 MW hours over its lifetime. 44,000...") |
No edit summary |
||
Line 3: | Line 3: | ||
It will produce for 20 years - so 6 hours *365 days * 1kW *20 = 44 MW hours over its lifetime. | It will produce for 20 years - so 6 hours *365 days * 1kW *20 = 44 MW hours over its lifetime. | ||
44,000 kw/ 30,000 cents = 1.5 cents per | 44,000 kw/ 30,000 cents = 1.5 cents per kilowatt. |
Latest revision as of 00:13, 12 October 2017
Currently one can buy PV at 30cents per watt. Take a 1kW panel at $300.
It will produce for 20 years - so 6 hours *365 days * 1kW *20 = 44 MW hours over its lifetime.
44,000 kw/ 30,000 cents = 1.5 cents per kilowatt.