HabLab Operations and Maintenance: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
No edit summary |
||
Line 2: | Line 2: | ||
*Food budget if people cook - $15/day | *Food budget if people cook - $15/day | ||
*Food budget if catered - $25/day | *Food budget if catered - $25/day | ||
*Making beds, cleaning, washing sheets - | *Making beds, cleaning, washing sheets - 16 hours at $25/hr - $400/ session | ||
*Propane refills - $20/bottle | *Propane refills - $20/bottle | ||
*winterizing water | *winterizing water | ||
Line 9: | Line 9: | ||
*Internet - $100/month | *Internet - $100/month | ||
*Water - $1/person/day | *Water - $1/person/day | ||
*Gas - $ | *Gas - $20/bottle | ||
*Pool - 10,000 gallon, $200 per fill. | *Pool - 10,000 gallon, $200 per fill. | ||
*Pool supplies | *Pool supplies | ||
*Liner - replaced every 5 years | *Liner - replaced every 5 years | ||
*pool pump - 5 cents per hour, $1/day | *pool pump - 5 cents per hour, $1/day | ||
*Workshop - $200 to clean - one day at $25/hr | |||
*Road graveling - $200/year | |||
Total expenses - between $20 and $40 per day |
Revision as of 17:12, 29 July 2018
Cleaning, Maintenance, Food
- Food budget if people cook - $15/day
- Food budget if catered - $25/day
- Making beds, cleaning, washing sheets - 16 hours at $25/hr - $400/ session
- Propane refills - $20/bottle
- winterizing water
- Mowing - 2 hours at $50 once every month
- Electricity - $100/month
- Internet - $100/month
- Water - $1/person/day
- Gas - $20/bottle
- Pool - 10,000 gallon, $200 per fill.
- Pool supplies
- Liner - replaced every 5 years
- pool pump - 5 cents per hour, $1/day
- Workshop - $200 to clean - one day at $25/hr
- Road graveling - $200/year
Total expenses - between $20 and $40 per day