Asphalt Driveway: Difference between revisions
Jump to navigation
Jump to search
No edit summary |
|||
(5 intermediate revisions by the same user not shown) | |||
Line 3: | Line 3: | ||
<html><iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/0FS4PUhRrMs" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe></html> | <html><iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/0FS4PUhRrMs" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe></html> | ||
*Comments: about 2" thick - 2800 sf - 35 tons (about 2 trucks). Truck up to 23 tons each. | *Comments: about 2" thick - 2800 sf - 35 tons (about 2 trucks). Truck up to 23 tons each. Guy was quoted $8k for the job he DIY'ed. How much is asphalt per ton? | ||
*Google - 'Asphalt costs $40 to $80 per ton on average. Asphalt prices vary depending on the mix and material ingredients. One ton of asphalt covers 30 to 80 square feet.Dec 17, 2020' [https://www.google.com/search?sxsrf=ALeKk026QG9BbsZl0rNsBS9KmerMgczY_w%3A1602863734253&source=hp&ei=dsKJX6q8DJDYsAXHkpG4Cw&q=asphalt+cost+per+ton&btnK=Google+Search&oq=how+to+configure+nvidia+geforce+gtx+1650+super+on+linux+mint&gs_lcp=CgZwc3ktYWIQAzIFCCEQoAEyBQghEKsCMgUIIRCrAjoOCAAQ6gIQtAIQmgEQ5QI6DgguELEDEMcBEKMCEJMCOggILhDHARCvAToLCC4QsQMQxwEQowI6CAgAELEDEIMBOggILhCxAxCDAToFCAAQsQM6AggAOgQIABAKOgYIABAWEB46CAghEBYQHRAeOgcIIRAKEKABUMsQWOmzAWD8tAFoBnAAeACAAeQGiAGhS5IBDTExLjQ3LjMuMi42LTGYAQCgAQGqAQdnd3Mtd2l6sAEG&sclient=psy-ab&ved=0ahUKEwiqz4DcvLnsAhUQLKwKHUdJBLcQ4dUDCAk&uact=5] | |||
*Driveway could be 16 feet let's say. One ton covers 3 feet of such length. For 200 feet of driveway - 70 tons - 4 trucks. 70*80=$6k in materials. | |||
=Asphalt Plants= | |||
*60-70 ton/hr for small ones - mobile on a trailer. You get the juice (liquid), then mix the sand and gravel in. Hot. | |||
*I called Asphalt Supply in Indiane, they are $65/ton with 2.5 ton minimum. | |||
*KC Asphalt - [https://www.google.com/maps/place/K+C+Asphalt/@39.1989321,-94.500436,368m/data=!3m1!1e3!4m5!3m4!1s0x0:0xb6b1e1082025c275!8m2!3d39.198397!4d-94.4996851] | |||
*To get a plant, contact Jim Watson to consult on setting up an asphalt plant. Reliable asphalt products. 859/351-1977. Message by (859) 267-7619. They have used plants all over the United States, Wednesday, November 16 2022, 1:44 PM. | |||
=Bioasphalt= | |||
*Iowa project - bike path with bio-a from [http://www.avellobioenergy.com/] |
Latest revision as of 20:38, 16 November 2022
- 35 tons of asphalt. 4" thick.
- Comments: about 2" thick - 2800 sf - 35 tons (about 2 trucks). Truck up to 23 tons each. Guy was quoted $8k for the job he DIY'ed. How much is asphalt per ton?
- Google - 'Asphalt costs $40 to $80 per ton on average. Asphalt prices vary depending on the mix and material ingredients. One ton of asphalt covers 30 to 80 square feet.Dec 17, 2020' [1]
- Driveway could be 16 feet let's say. One ton covers 3 feet of such length. For 200 feet of driveway - 70 tons - 4 trucks. 70*80=$6k in materials.
Asphalt Plants
- 60-70 ton/hr for small ones - mobile on a trailer. You get the juice (liquid), then mix the sand and gravel in. Hot.
- I called Asphalt Supply in Indiane, they are $65/ton with 2.5 ton minimum.
- KC Asphalt - [2]
- To get a plant, contact Jim Watson to consult on setting up an asphalt plant. Reliable asphalt products. 859/351-1977. Message by (859) 267-7619. They have used plants all over the United States, Wednesday, November 16 2022, 1:44 PM.
Bioasphalt
- Iowa project - bike path with bio-a from [3]