HabLab Operations and Maintenance: Difference between revisions

From Open Source Ecology
Jump to navigation Jump to search
No edit summary
No edit summary
Line 2: Line 2:
*Food budget if people cook - $15/day
*Food budget if people cook - $15/day
*Food budget if catered - $25/day
*Food budget if catered - $25/day
*Making beds, cleaning, washing sheets - 10 hours at $25/hr - $200/ session
*Making beds, cleaning, washing sheets - 16 hours at $25/hr - $400/ session
*Propane refills - $20/bottle
*Propane refills - $20/bottle
*winterizing water
*winterizing water
Line 9: Line 9:
*Internet - $100/month
*Internet - $100/month
*Water - $1/person/day
*Water - $1/person/day
*Gas - $100/month
*Gas - $20/bottle
*Pool - 10,000 gallon, $200 per fill.  
*Pool - 10,000 gallon, $200 per fill.  
*Pool supplies
*Pool supplies
*Liner - replaced every 5 years
*Liner - replaced every 5 years
*pool pump - 5 cents per hour, $1/day
*pool pump - 5 cents per hour, $1/day
*Workshop - $200 to clean - one day at $25/hr
*Road graveling - $200/year
Total expenses - between $20 and $40 per day

Revision as of 17:12, 29 July 2018

Cleaning, Maintenance, Food

  • Food budget if people cook - $15/day
  • Food budget if catered - $25/day
  • Making beds, cleaning, washing sheets - 16 hours at $25/hr - $400/ session
  • Propane refills - $20/bottle
  • winterizing water
  • Mowing - 2 hours at $50 once every month
  • Electricity - $100/month
  • Internet - $100/month
  • Water - $1/person/day
  • Gas - $20/bottle
  • Pool - 10,000 gallon, $200 per fill.
  • Pool supplies
  • Liner - replaced every 5 years
  • pool pump - 5 cents per hour, $1/day
  • Workshop - $200 to clean - one day at $25/hr
  • Road graveling - $200/year

Total expenses - between $20 and $40 per day