HabLab Operations and Maintenance
Jump to navigation
Jump to search
Cleaning, Maintenance, Food
- Food budget if people cook - $15/day
- Food budget if catered - $25/day
- Making beds, cleaning, washing sheets - 10 hours at $25/hr - $200/ session
- Propane refills - $20/bottle
- winterizing water
- Mowing - 2 hours at $50 once every month
- Utilities - $100/month
- Pool - 10,000 gallon, $200 per fill.
- Pool supplies
- Liner - replaced every 5 years
- pool pump - 5 cents per hour, $1/day