HabLab Operations and Maintenance
Jump to navigation
Jump to search
Cleaning, Maintenance, Food
- Food budget if people cook - $15/day
- Food budget if catered - $25/day
- Making beds, cleaning, washing sheets - 16 hours at $25/hr - $400/ session
- Propane refills - $20/bottle
- winterizing water
- Mowing - 2 hours at $50 once every month
- Electricity - $100/month
- Internet - $100/month
- Water - $1/person/day
- Gas - $20/bottle
- Pool - 10,000 gallon, $200 per fill.
- Pool supplies
- Liner - replaced every 5 years
- pool pump - 5 cents per hour, $1/day
- Workshop - $200 to clean - one day at $25/hr
- Road graveling - $200/year
Total expenses - between $20 and $40 per day